
Toen onze financiële directeur voor een paar weken de rekening 2024 voorlegde aan de Desselse gemeente- en OCMW-raad klonk het verwijt van een oppositielid, die toen hij nog onze kleuren droeg en zelf OCMW-voorzitter was, dat de uitgaven van het OCMW te veel stegen. Tja, wat wou hij daar nu eigenlijk mee zeggen want die stijging werd al onder zijn bewind ingezet? Dat we niet efficiënt genoeg zijn? Of dat we te sociaal zijn? Moeten we besparen op welzijn en zorg? Te-veel-stegen lijkt me een zeer gratuite uitspraak.
Wij trekken als lokaal bestuur inderdaad de kaart van een sociaal en rechtvaardig beleid. We doen dit met poetshulp, buurtrestaurant, opvoedingsondersteuning, gezinszorg en zoveel meer. Met het inzetten van een schare maatschappelijke assistenten, medewerkers en vrijwilligers. Met wisselend succes een activeringsbeleid voor mensen die moeilijk aan een job geraken. We openden voor twee jaar ons lokaal dienstencentrum ’t Scholeke met een waaier aan activiteiten. En waar we zelf te klein zijn sloegen we met Balen, Mol en Retie de handen in elkaar als Baldemore en voeren zo beleid voor een 83.000 Kempenaars. Ja, wat is dat te-veel-stegen? Moeten we ergens schrappen? Ons volledig aanbod vind je hier: https://www.dessel.be/thema/2941/ocmw-diensten
Ik moest hieraan denken toen ik van de week kennis nam van de Brusselse oekaze om het activeringsbeleid van de federale regering te saboteren. Je weet wel; in dit land kan je je hele beroepsloopbaan stempelgeld krijgen om finaal een pensioen op te strijken dat het gelijke is van iemand die z’n hele leven voor een bescheiden loon ging werken. We zijn uniek in Europa. Hieraan een einde stellen is de nachtmerrie van op armoede terende partijen. Sinds het Brussels verhaal zitten de Vlaamse liberalen blijkbaar ook in dat kamp.
Deze maatregel is niet alleen sociaal ze zet ook de schaar in de transfers van Noord naar Zuid. Laat ons even naar de cijfers kijken van de min 55-jarigen die meer dan 2 jaar werkloos zijn. Het zijn er 100.102. (bron: https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2025/03/20/werkloosheidsuitkering-beperken-in-tijd-zou-100-000-belgen-kunne/
Daar tegenover staan 170.000 vacatures die niet ingevuld geraken. Maar waar wonen die langdurige, min 55-jarigen nu, en het percentage dat ze vertegenwoordigen t.o.v. de totale bevolking in hun stad of gemeente? In het Waals gewest, zonder de Duitstalige gemeenschap 46.199 op 3,61 miljoen inwoners. In het Brussels gewest (de 19 gemeenten) 26.866 op 1,25 miljoen inwoners. Dan komt het Vlaams gewest met 26.656 op 6,82 miljoen inwoners en ten slotte de Duistalige gemeenschap met 381 langdurige werklozen onder de 55 op een kleine 80.000 inwoners.
Op de foto waar het percentage langdurige werklozen onder de 55 t.o.v. de totale bevolking ingekleurd is, zie je duidelijk waar welke gewest zich situeert…
Ik ben ook eens naar de Desselse situatie gaan kijken via de hierboven geplaatste link. Dessel telt 22 langdurige min 55-jarige werklozen of 0,22% van de totale bevolking. In de Kempen haalt Turnhout de hoogste score met 352 of 0,73% en in Vlaanderen, misschien verrassend, Blankenberge met 246 of 1,19%. In Wallonië vallen Luik met 4.474 of 2,23% en Charleroi met 4.431 of 2,14% meteen op. Brussel stad valt buiten de schaal van 0,00% tot 2,50% met 5.032 langdurige werklozen onder de 55 of 2,51% van de totale bevolking. Maar het kan nog dramatischer in het Brussels gewest waar men maar geen regering samengesteld krijgt en de PS haar veto tegen de N-VA al een jaar lang aanhoudt met 2,62% in Molenbeek, 2,83% in Vorst en los op de eerste plaats het Sint-Gillis (neen niet het Sint-Gillis-Waas van onze Koen Daniëls, maar wel dat van Union) met 3,29%. Duldt men geen N-VA pottenkijkers in Brussel? O ja, en Antwerpen hoor ik je vragen dat door de N-VA bestuurd wordt: 0,91%. Van een heel andere orde, neen?
Heel ons welzijnssysteem waarvan de sociale zekerheid de sluitsteen is, staat of valt met het arbeidsmarkt beleid en het activeren van werklozen. Wie bijdraagt zorgt voor de zwakkeren. Maar om het rechtvaardig en sociaal te houden moet het profitariaat eruit en dat aanpakken schiet blijkbaar bij sommigen in het verkeerd keelgat. Ze zullen allen aankloppen bij het OCMW wordt dan als alibi ingeroepen. Een aantal onder hen waarschijnlijk wel, ja. Maar nooit de 100%. Terwijl een OCMW dat zichzelf ernstig neemt, wat wij doen in Dessel en niet zoals bij het OCMW van Anderlecht waar het leefloon ingezet wordt om het cliëntelisme van de PS-voorzitter te dienen, een deftig onderzoek voert om te zien of je al dan niet recht hebt en al dan niet in aanmerking komt voor arbeidsbemiddeling.
Een sociaal beleid voeren is veel meer dan mensen wat centen toestoppen. Geef ze geen vis, maar leer ze vissen, leerde ik al als kind in de lagere school van Dessel als het ging over mensen uit de armoede halen. En wanneer iedereen die kan, ook werkt, wie kan bijdragen, ook bijdraagt, kan er een sociaal beleid gevoerd worden, dat inderdaad wat mag en kan kosten.
À propos, voor ik het vergeet, die Desselse rekening werd wel unaniem goedgekeurd hoor. Zo slecht zullen we dan toch niet bezig zijn, wel? Fijne zondag nog.
Kris van Dijck
Dessel, 8 juni 2025